Rio 2016 rundown: Today’s Olympic action (Days 7-9) – The Post

Rio 2016 rundown: Today’s Olympic action (Days 7-9)

Can the Danes regroup following their swimming disaster?

Denmark could get a couple more medals today (photo: iStock)
August 12th, 2016 3:31 pm| by Christian W
Facebooktwittergoogle_pluspinterestmail

Yesterday was a day of highs and lows for the Danish team in Rio.

There was elation in the rowing when the men’s coxless lightweight fours won silver and Denmark’s second medal overall, but the delight was drowned by bitter disappointment with the failure of Jeanette Ottesen and Rikke Møller Pedersen in the swimming pool.

READ MORE: Denmark finally gets its second medal

Elsewhere, Fiji won its first ever Olympic gold medal by romping past Great Britain in the Rugby sevens final and Michael Phelps continued to cement his golden legacy by winning his fourth gold medal of the games and a mesmerising 26th Olympic medal overall.

With a host of gold medals up for grabs today and over the weekend, the intriguing medal events include:

Friday

15:00 – Equestrian: Grand Prix Special

16:10 – Athletics: women’s 10,000m

21:30 – Tennis: men’s doubles

03:03-03:44 – Swimming: men’s 100m butterfly and 50m free and women’s 200m backstroke and 800m free

Saturday

17:45 – Boxing: men’s 91kg

22:20 – Tennis: women’s singles final

01:53 – Athletics: men’s long jump

03:03-04:04 – Swimming: men’s 1500m free and 4x100m medley relay and the women’s 50m free and 4x100m medley relay

Sunday

12:10 – Golf: individual finals

17:00 – Tennis: men’s singles final

03:00 – Athletics: women’s 400m and men’s 100m

Flag_of_Denmark.svgToday’s Dane-watch sees action in:

13.41: Golf – Søren Kjedsen and Thorbjørn Olesen on TV2 Zulu

14:00: Shooting – Torben Gimmel in the men’s 50m rifle and Jesper Hansen in the men’s skeet shooting on TV2

14:25: Badminton – Joachim Fischer and Christinna Pedersen in the mixed doubles

15:00: Equestrian – Anders Dahl, Cathrine Dufour, Anna Kasprzak and Agnete Kirk Thinggard in the Grand Prix Special on TV2 Sport

15:20: Rowing – Fie Udby Erichsen in the semis of the women’s single sculls on TV2

16:06: Rowing – Anne Dsane Andersen and Lærke Berg Rasmussen in the final of the women’s coxless pair on TV2

15:34: Athletics – Andreas Bube in the first round of the men’s 800 metres on DR1

18:05: Sailing – Jonas Warrer and Peter Lubeck in the 49’ers, Anne-Marie Rindom in the laser radial, Lærke Buhl-Hansen in windsurfing, Jena Hansen and Katja Steen Salskov-Iversen in the 49’er FX, Michael Hansen in the laser and Sebastian Fleischer in windsurfing. All on TV2 Charlie

18:32: Swimming – Jeanette Ottesen and Pernille Blume in the 50m free heats

19:16/19:34: Swimming – Anton Ipsen and Pál Joensen in the 1500m free heats

20:30: Swimming – Pernille Blume, Jeanette Ottesen, Mie Ø Nielsen and Rikke Møller Pedersen in the 4x100m medley heats

03:20: Swimming – Lotte Friis in the 800m final. All swimming on DR1/DR3

20:30-22:25: Badminton – Line Kjærsfeldt in the singles, Christinna Pedersen and Kamilla Rytter Juhl in the doubles, Jan Ø Jørgensen in the singles and Mathias Boe and Carsten Mogensen in the doubles. All on DR1.

21:52: Cycling – Casper Folsach, Frederik Rodenberg Madsen, Niklas Larsen and Lasse Norman Hansen in the team pursuit finals on TV2